Jak dbać o zęby?

Zęby są tą częścią naszego ciała, o której bardzo często zapominamy. Owszem pamiętamy o tym, aby myć zęby dwa razy dziennie, jednak na tym nasza ich pielęgnacja często się kończy. Dopóki nie doskwiera nam ból lub jakikolwiek inny dyskomfort, nie martwimy się o rozwój bakterii w naszej jamie ustnej. A to duży błąd, ponieważ niewłaściwa pielęgnacja zębów może mieć znaczący wpływ na zdrowie naszego całego organizmu.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to podstawowy krok do zdrowego uśmiechu. Bez odpowiedniej higieny nie możemy liczyć na to, że nasze zęby będą zdrowe. Niezwykle ważne jest to, aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Przynajmniej, ponieważ zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest mycie zębów po każdym posiłku.

Dzięki temu minimalizujemy rozwój bakterii, które pochodzą z pożywienia. Jeśli nie masz możliwości mycia zębów po każdym posiłku, staraj się chociaż je płukać. A skoro o płukaniu mowa, to kolejna niezwykle ważna kwestia. Stomatolodzy są jednomyślnego zdania, że samo szczotkowanie zębów nie wystarcza. Szczotkowanie nie jest w stanie usunąć wszystkich resztek pokarmów zalegających pomiędzy zębami. Zdecydowanie bardziej efektywną metodą jest właśnie płukanie odpowiednim płynem do płukania jamy ustnej. Równie ważne jest regularne używanie nici dentystycznej, która również pomaga pozbyć się resztek pokarmów zalegających w jamie ustanej. Rewolucyjną i dość nowoczesną metodą dbania o higienę w jamie ustnej jest także używanie irygatorów, które pod ciśnieniem wypłukują resztki pokarmów z nawet najbardziej trudno dostępnych szczelin w jamie ustnej.

Dbając o higienę jamy ustnej należy dużą uwagę zwrócić na dobór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Stomatolodzy jednomyślnie potwierdzają, że zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór szczoteczki elektrycznej, która dokładniej oczyszcza jamę ustną. Pośród elektrycznych szczoteczek do zębów warto zwrócić szczególną uwagę na szczoteczki soniczne, która zgodnie z przeprowadzonymi testami są jeszcze bardziej skuteczne w walce z zalegającymi resztkami pożywienia. Oprócz szczoteczki dużą uwagę należy zwrócić na pastę do zębów, która powinna być dobrana zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Kontrole w gabinecie dentystycznym

Aby zęby były zdrowe należy odpowiednio o nie dbać. Nie wystarczy wyłącznie higiena jamy ustnej utrzymana na odpowiednim poziomie. Równie ważne są regularne kontrole w gabinecie dentystycznym. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że pomimo odpowiedniej pielęgnacji zębów, dochodzi do ich zakażenia.

Równie często z zakażenia możemy nie zdawać sobie sprawy. Nie uczęszczanie do gabinety dentystycznego na przeglądy może wiązać się z ryzykiem postępowania wielu, często nieodwracalnych chorób takich jak np. nieodwracalne zapalenie miazgi. Kontrole dentystyczne są obowiązkowe i powinny się odbywać przynajmniej raz w roku.

Co jeszcze może zrobić dla swojego uśmiechu?

Oprócz odpowiedniej higieny i systematycznych przeglądów w gabinecie dentystyczny, możesz dla swoich zębów zrobić znacznie więcej. Zastanów się nad ich regularnym piaskowaniem, które usunie osad ze szkliwa. Pomyśl także nad regularnym ich fluoryzowaniem, które stanowi dodatkową ochronę dla szkliwa. I oprócz zabiegów estetycznych, zwróć także uwagę na to co jesz.

Wzbogać swoją dietę o produkty bogate w wapń m.in. jogurty naturalne, czy mleko.

rentgen zębów piątkowo https://www.periodent.com.pl/leczenie/stomatologia-estetyczna/licowki-stomatologiczne