Kiedy piłka jest powtórzona?

Bryczesy męskie

W squashu stosunkowo często zdarzają się powtórzenia piłki. Powtórzenie oznacza, że wymiana zostaje przerwana i rozpoczyna się od nowa w tych samych warunkach. Co ważne, powtórzenie nie oznacza, że którykolwiek z graczy zdobywa punkt. Wymiana jest przerywana niezależnie od tego, kto poprzedni odbił piłkę. W trakcie powtórzenia serwuje ten sam gracz, który rozpoczynał wcześniej.

Musi też wybrać to samo pole serwisowe. Kiedy natomiast dochodzi do powtórzenia? Powodów uznania LET-a może być wiele. Najczęstsze przyczyny to powtórzenie, o które prosi gracz w związku z obawą o to, że mógłby uderzyć przeciwnika podczas zagrywania a także przeszkadzanie przez gracza w prawidłowym odbiorze piłki. Pierwszej sytuacji nie należy się obawiać. Gdy dopiero zaczynamy przygodę ze squashem może nam się wydawać, że nie powinniśmy przerywać wymiany, tylko mimo wszystko starać się walczyć o piłkę do końca.

Tymczasem bardziej pożądane i lepiej widziane przez profesjonalistów jest właśnie przerywanie pojedynku, gdy drugi gracz utrudnia nam właściwy odbiorów piłki. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo. Nie możemy ryzykować, że odbierając piłkę uderzymy przeciwnika. W ten sposób zresztą możemy również przegrać cały mecz. Piłka jest powtarzana również wtedy, gdy serwujący gracz rozpoczął wymianę, mimo że jego przeciwnik nie był jeszcze gotowy.

Takie „sprytne” zagrywki nie są więc sposobem na zdobycie punktu. Zdarzają się również mniej codzienne sytuacje. Jeśli np. na korcie znajdzie się jakiś niepożądany przedmiot, w który uderzy piłka, wymiana zostaje powtórzona. Podobnie jak wtedy, gdy piłka lub rakieta zostaną uszkodzone.

korty tenisowe poznań